Pamiątkowa mogiła księdza Franciszka Pruskiego, bohatera I wojny światowej zostanie odtworzona na Starym Cmentarzu w Łodzi. To efekt współpracy Urzędu Miasta Łodzi, Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem, Archidiecezji Łódzkiej i firmy Bolsius.

Prace będą kosztować 40 tys. zł. Z czego miasto pokryje jedną czwartą kosztów.

Ksiądz Franciszek Pruski był duszpasterzem w kilku plebaniach ziemi łódzkiej w czasie I wojny światowej. Niósł posługę kapłańską oraz pomagał rannym żołnierzom, nie patrząc na to, w której armii służyli. Został za to rozstrzelany przez Niemców. Jego szczątki sprowadzono do Łodzi i już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, łodzianie ufundowali pomnik, zaprojektowany i wykonany przez uznanego artystę okresu międzywojennego Wacława Konopkę. Pomnik został zniszczony przez Niemców jesienią 1939 roku.

Co roku Łódź przeznacza ok. 10 tys. zł na renowację jednego nagrobka z wybranych przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. Jest to dodatkowa kwota, dołączona do tej zebranej podczas corocznej kwesty. Pierwszy raz taka decyzja zapadła w 2013 roku.

Do tej pory z miejskiej puli odnowione zostały: nagrobek małżeństwa Piotrowiczów, nagrobek dr Artura Starzyńskiego, wyremontowano skrzydła na nagrobku kpt. Stefana Pogonowskiego i Józefa Wolczyńskiego. Środki pochodzą z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.