Pasażerowie podróżujący koleją na linii Pabianice-Łask muszą liczyć się z utrudnieniami w podróży. Od dzisiaj PKP PLK rozpoczyna przygotowania do czerwcowego remontu linii sieradzkiej.

Prace na odcinku torowiska z Pabianic do Łasku potrwają do 6 czerwca. W tym czasie inwestor planuje zbudować rozjazdy na przystanku osobowym Dobroń, pozwalające na sprawne prowadzenie ruchu pociągów w kolejnych etapach modernizacji linii. Dzięki tej operacji dość długi odcinek, zostanie podzielony na dwa mniejsze Pabianice – Dobroń i Dobroń – Łask, co zwiększy przepustowość i pozwoli na możliwość mijania się pociągów w Dobroniu.

Niestety, już te pierwsze roboty torowe spowodują poważne zmiany w rozkładzie jazdy pociągów relacji Łódź – Sieradz – Łódź. Prace zostały podzielone na trzy fazy.

W pierwszej z nich, w dniach 16-19 maja będzie wprowadzony nocny ruch jednotorowy na odcinku Pabianice – Łask w godzinach 22:00 – 02:10. Spowoduje to zmianę rozkładu jazdy dwóch ostatnich pociągów z Łodzi do Sieradza i ostatniego pociągu z Sieradza do Łodzi.

Druga najbardziej uciążliwa dla pasażerów faza prac zostanie przeprowadzona od 20 do 29 maja. Przez te 10 dni na odcinku Pabianice – Łask będzie wprowadzony całodobowo ruch jednotorowy dwukierunkowy. Oznacza to bardzo duże ograniczenie przepustowości linii. Z 34 pociągów w pełnej relacji przejedzie tylko 8 składów. Cztery w godzinach porannych z Sieradza do Łodzi i cztery w godzinach popołudniowych z Łodzi do Sieradza. Pozostałe 26 pociągów na odcinku Pabianice – Łask zostanie obsłużonych zastępczą komunikacją autobusową. Postoje będą zorganizowane w Pabianicach i Łasku przy stacjach kolejowych, natomiast w Chechle, Dobroniu i Kolumnie w wyznaczonych miejscach w ciągu drogi wojewódzkiej 482.

Ostatnia faza prac potrwa od 30 maja do 6 czerwca – w tym terminie na odcinku Pabianice – Łask w godzinach 22:00 – 02:00 zostanie wprowadzona całkowita przerwa w ruchu pociągów. Dwa ostanie składy w relacji Łódź – Sieradz i ostatni z Sieradza do Łodzi zostaną pomiędzy Pabianicami a Łaskiem obsłużone zastępczą komunikacją autobusową.

Te utrudnienia to jednak dopiero początek problemów dla pasażerów kolei. Od dnia 10 czerwca 2018 r. rozpoczną się bowiem planowe prace remontowe linii Łódź Kaliska – Sieradz, które potrwają do grudnia 2019 r. Ulotki z rozkładem jazdy dla okresu od 16 maja do 6 czerwca 2018 r. dostępne będą w kasach oraz u kierowników pociągów od 14 maja.