Od dziś wypożyczymy samochód w Łodzi na minuty. W mieście wystartowała wypożyczalnia aut współdzielonych. Będzie ona działała na podobnej zasadzie, jak rowery, czy skutery miejskie. Do wypożyczenia wystarczy mieć prawo jazdy, kartę kredytową i zainstalowaną w telefonie aplikację.

Carsharing funkcjonuje w kilku innych miastach w Polsce, między innymi w Poznaniu i Warszawie. Od dziś także łodzianie mogą przemieszczać się hybrydowymi samochodami. Do użytku mieszkańców oddano 50 pojazdów z automatyczną skrzynią biegów, docelowo ma być ich aż 200.

Za każdy kilometr podróży zapłacimy 65 groszy, dodając do tego minuty użytkowania (50 groszy za 60 sekund - w trakcie postoju – 10 groszy). W przypadku wynajmu samochodu na kilka godzin lub cały dzień, maksymalna cena za dobę to 50zł. Samochód, przynajmniej w teorii, zawsze będzie zatankowany, czysty i ubezpieczony. Użytkownik nie ponosi też kosztów miejskich parkingów w strefie, oznacza to, że po zaparkowaniu w ogóle nie trzeba iść do parkometru. Aplikacja do obsługi wypożyczalni działa na telefonach z Androidem i systemem IOS, aby jej użyć wymagane jest zdjęcie dokumentów i rejestracja karty kredytowej. Aplikacja otwiera samochód i uruchamia silnik, monitoruje również styl jazdy użytkownika.

Samochody nie posiadają blokady prędkości, ale w przypadku stwarzania zagrożenia na drodze użytkownik może otrzymać blokadę. Miejskie samochody można wypożyczyć w miejscu wskazanym przez aplikację, a oddać w dowolnym miejscu na terenie aglomeracji.